en_US
en
off
Mobil Görünüm
Masaüstü Görünüm
 

Tüvtürk ile iş ortaklığı bulunmayan ve tüvtürk  resmi web sitesinden bağımsız danışmanlık hizmeti veren firmamıza ait Araç Muayene Randevu Alma Sitemizde bulunan içeriklerin Tüm hakları saklıdır.

2017Ⓒcreative www.barissavas.com seo danışmanlık

ANA SAYFA   >

EGZOZ EMİSYON ÖLÇÜMÜ
1027

EGZOZ EMİSYON ÖLÇÜMÜ

Tüvtürk için araç muayenede en önemli unsurlardan birisi Egzoz  gazı emisyon ölçümü’dür Bilindiği gibi günümüzde benzin ve LPG ile çalışan araçların egzoz dumanından çevreye yayılan zararlı gazların kontrolünü sağlamak amacı ile egzoz gazı emisyon ölçümü uygulaması artık günümüzdeki tüm motorlu taşıtları kapsamakta ve zorunlu hale gelmiştir. Bu nedenle Türkiye de bulunan tüm tüvtürk araç muayene istasyonları egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmamış olan motorlu taşıtların araç muayene işlemlerini yapmamaktadır.

Tüvtürk araç muayene istasyonların tümü ve gezici araç muayene istasyonları dahil olmak üzere egzoz gazı emisyon ölçümü hizmeti vermektedir. Fakat bulunduğunuz ilde bu hizmeti vermeye yetkili kurum var ise o ilde bulunan gezici muayene istasyonlarında ölçüm hizmeti yapılmamaktadır. Eğer isterseniz bu hizmeti dışarıda özel olarak hizmet veren işletmelerden de alabilirsiniz, fakat egzoz gazı emisyon ölçümü yetki belgesi düzenleme izni olan işletmeleri tercih etmeyi unutmayınız.

Egzoz gazı emisyondan ölçümü zorunlu olmayan araçlar; Tarımda kullanılan Traktörler, Motosiklet, Motorlu bisikletler, Ocak 1980 tarihinden önce tescil edilmiş dizel motorlu araçlar, Hibrit ve Elektrikli araçlar ve Hidrojen Yakıtlı araçlar. Diğer kriterlere sahip araçların ise yaptırması zorunludur. Aracınızın egzozunu muayene ettirmeden önce egzoz kısmında delik veya çatlak kontrolü yapınız ve egzoz bağlantılarının sağlam olmasına dikkat ediniz. Ayrıca üretim aşamasında katalitik konvertör bulunan araçların konvertörleri sağlam olmalıdır. Aksi halde bu araçların egzoz gazı emisyon muayeneleri onay pulu alamaz. Sahip olduğunuz egzoz gazı emisyon belgesinde son kontrol ve muayene tarihi belirtilmiştir. Bu tarihlerin bitiminde yenilenmeyen ruhsatlar için trafik denetleme memurlarınca cezai işlem uygulanabileceğini unutmayınız. Tüvtürk Genel araç muayene öncesi mutlaka egzoz emisyon belgenizle birlikte başvurunuz.

Egzoz gazı emisyon ölçümü için gerekli belgeler

  • Aracın tescil ve trafik belgesi
  • Egzoz emisyon ruhsatı ( ilk defa yaptıracak olanlar belirli ücret karşılığı yeni alabilir)
  • Kimlik, ehliyet veya pasaport

Motorlu taşıtlar arasında otomobiller ilk trafiğe çıktıkları ilk 3 yıl egzoz gazı emisyon ölçümü’nden muaftır fakat 3 yıl sonrasında her 2 yılda bir araçlarını egzoz gazı muayenesi yaptırmak zorundadır. Diğer araçlar ise her yıl yılda bir kez yaptırmak zorundadır. Egzoz gazı emisyon ölçümü için randevu almanıza gerek yoktur. Tüvtürk istasyonlarında bulunan noktalarda sıraya girerek işleminizi yaptırabilirsiniz.


Egzoz gazı emisyon ölçümü fiyatı 2017 yılı için 50TL dir.

Yeni ruhsat alacak olanlar için ise 2017 için 8.50 TL dir.

Egzoz gazı hangi araçlarda zorunlu değildir?

2.el araç aldığımda egzoz emisyon ölçümü yaptırmalı mıyım?

HİZMETLERİMİZ   > EGZOZ EMİSYON ÖLÇÜMÜ

tüvtürk egzoz emisyon ölçümü, egzoz emisyon ölçümü nerede yapılıyor,